Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Návštěva Mons. Zdenka Wasserbauera ve Valdicích

Na pozvání ředitele valdické věznice Jiřího Macha přijel za odsouzenými i zaměstnanci v úterý 26. října Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský. V římskokatolické církvi je pověřen pro duchovní službu v armádě, vězeňství, u Policie ČR a IZS (hasiči). Od loňského roku je členem Rady pro duchovní službu ve věznicích a detenčních zařízeních. Jeho zájmem je poznat specifika kaplanské služby přímo v terénu, kde kaplani a dobrovolníci slouží. V říjnu navštívil kromě Valdic také věznici v Příbrami a vazební věznici v Praze na Pankráci.
Ředitel Jiří Mach provedl biskupa prostory věznice a seznámil ho s aktivitami odsouzených. V nejstarší věznici v ČR, příští rok si připomene 165 let od svého založení, a ve věznici s nejtěžšími zločiny se napravuje tisíc lidí, z nichž více než polovina ve zvýšené ostraze. Zdenek Wasserbauer nahlédl jak do cel s odsouzenými, tak do kostela svatého Josefa, který je součástí Kartuziánského kláštera a kde se příležitostně konají kulturní akce. V kapli se konala bohoslužba, kterou připravili tři místní kaplani pod vedením Zbyňka Pavienského z římskokatolické církve a které se zúčastnilo více než třicet vězňů. Biskup povzbudil přítomné biblickým textem z Evangelia podle Lukáše, kde vyzdvihl sílu naděje v podobě Kristova kříže. Mottem kartuziánské řehole je: "Stat crux dum volvitur orbis", nebo-li „Kříž stojí, i když se svět kymácí". Při bohoslužbě nechyběly písně a závěrečné požehnání, prostor byl také na dotazy odsouzených. „Jsem rád, že odsouzení z různých oddílů se setkali po dlouhé době na společně bohoslužbě, bylo to pro ně důležité duchovní zastavení,“ vyjádřil radost ze setkání husitský kaplan Aleš Tomčík.
Biskupa Wasserbauera na jeho návštěvě doprovázel hlavní kaplan Vězeňské služby ČR Otto Broch  a jeho zástupce Pavel Zvolánek, který je zároveň třetím kaplanem ve valdické věznici, z církve adventistů.

2.jpg4.jpg

 

3.jpg

1.jpg